Dar terapii

psychoterapeuta otwock psycholog otwockPo prostu tak, jak „żołądź wyrasta na drzewo dębowe…”. Cóż za wspaniały, wyzwalający i rozjaśniający obraz! Na zawsze zmienił moje podejście do psychoterapii, pozwolił inaczej spojrzeć na moją pracę. Odtąd moim zadaniem będzie usuwanie przeszkód z drogi pacjenta! Nie muszę wykonywać całej roboty; nie muszę zaszczepiać pacjentowi pragnienia rozwoju, uczyć go ciekawości, woli, radości życia, troski, lojalności ani żadnej z mnóstwa tych cech, które czynią nas w pełni ludźmi. Nie muszę tylko rozpoznać i usunąć przeszkody. Reszta przyjdzie sama dzięki działającym w pacjencie siłom samorealizacji.
(Irvin D. Yalom „Dar Terapii. List otwarty do nowego pokolenia terapeutów i ich pacjentów”)

Czym właściwie jest psychoterapia?
Na ten temat krąży wiele błędnych opinii. Psychoterapia jest szczególnym rodzajem rozmowy i relacji, z której skorzystać mogą zarówno osoby doświadczające trudności życiowych, jak i te, które pragną żyć pełniej i bardziej świadomie. Bardzo istotna w psychoterapii jest koncentracja na tu i teraz, która m.in. poprzez analizowanie niuansów w relacji psychoterapeuta – klient, umożliwia zbadanie relacji klienta z innymi ludźmi.

Nie mam ambicji naprawiać życia osoby, która się do mnie zgłasza. Swoją rolę jako psychoterapeuta widzę w wyzwoleniu sił, które choć obecne w osobowości każdego człowieka, czasami wymagają odkrycia. W pracy psychoterapeutycznej podążam za tym, co przynosi ze sobą klient i czego oczekuje. Moim zadaniem jest aktywnie towarzyszyć w poszukiwaniu rozwiązania, lepszego samopoczucia, poprawy jakości życia. Biorąc pod uwagę wyjątkowość każdego człowieka i naturę jego problemu, indywidualnie dobieram metody i techniki pracy, korzystając z różnych podejść terapeutycznych.

Wiem, że zmiana jest możliwa. Na przestrzeni wielu lat doświadczeń psychoterapeutycznych, towarzyszyłam różnym ludziom w ich drodze do ukończenia terapii z trwałymi zmianami w rozwiązywaniu problemów osobistych i życiowych. Byłam świadkiem ustąpowania objawów depresyjnych, objawów nerwicowych typu psychosomatycznego i wegetatywnych, trwałych zmian w „myśleniu chorobowym” w anorexia nervosa i bulimia nervosa.

Jeśli jesteś zainteresowany psychoterapią, zobacz, jak wykonać pierwszy krok do mnie – do mojego gabinetu psychologicznego w Otwocku.